Zamek w Smolcu

Ledwie kilkanaście minut od Wrocławia znajduje się niewielkie miasteczko o nazwie Smolec. Jeżeli dobrze pomyszkujemy po jego uliczkach, w zupełnie zaskakującym miejscu, nieco ukrytym pomiędzy budynkami, znajdziemy ruiny XIV-wiecznego zamku.

Smolec - plan ruin

Smolec – plan ruin

Historia Smolca sięga roku 1323 – wiemy o tym z dokumentu, w którym pojawił się jako świadek nejaki Jesco von Smolz. Wioska była wówczas podzielona na Smolec Niemiecki i Polski. Najstarszą nazwę tego pierwszego odnajdziemy w 1343 roku – „Smolcz teutonica”, zaś polskiego z 1337 – „Smoicz Polonica-li”.

Do początku XV wieku właścicielem Smolca Polskiego był Nikłaś Gotke, który w 1420 roku sprzedał lokalne dobra wrocławskim mieszczanom. Sto lat później wioska przeszła pod władanie rodziny von Saurma, a pod koniec XVIII wieku jej właścicielem był major von Pfeil. Wiek XIX przynosi kolejne zmiany – w 1830 roku wioska przechodzi pod własność Karla Ludwiga von Konigsdorf, zaś 14 lat później obie wsie wraz z zamkiem za 116 500 reńskich talarów kupił Karl Gideon von Wallenberg-Pachały i w rękach tej rodziny okoliczne dobra pozostały aż do 1945 roku.

Smolec - pozostałości murów

Smolec – pozostałości murów

Jakiekolwiek wzmianki o zamku pojawiły się po raz pierwszy w 1357 roku. Inne wpisy, z lat 1373 i 1420 określają obiekt jako „dwór obwałowany”. Rok 1523 przynosi gruntowną przebudowę – obiekt staje się dworem nawodnym i zostaje rozbudowany o skrzydła południowe i wschodnie – do tego ostatniego dobudowano również wieżę. Kolejna przebudowa następuje w wieku XVIII – pojawia się wówczas krótsze skrzydło zachodnie, zbudowane w stylu barokowym – a następna już w wieku XIX, gdy dwór przebudowany zostae w stylu neogotyckim. Ostatnia przebudowa polegała na podwyższeniu o pół piętra wszystkich skrzydeł wraz z krużgankiem i balustradą oraz na usunięciu renesansowych szczytów skrzydła południowego. Prawdopodobnie również w tym okresie dostawiono najniższe, północne skrzydło, dzięki czemu powstał czworoboczny dziedziniec.

Największe zniszczenia przyniósł rok 1945 – od tego czasu zamek zaczął popadać w coraz większą ruinę.

Smolec - wnętrze

Smolec – wnętrze

Ruiny znajdziecie praktycznie w samym środku miejscowości – przy ulicy Głównej. Zamek jest trochę ukryty za okolicznymi budynkami, więc trzeba się dobrze rozejrzeć, żeby go znaleźć. Teren dookoła jest ogrodzony, jednak w siatce zieje wielka dziura, która pozwala zamkniętą na zardzewiałą kłódkę bramę po prostu obejść. Ostrzegam jednak – ruiny nie są konserwowane, więc przebywanie na ich terenie może być niebezpieczne. Ponieważ znajdujemy się w środku miejscowości, nie ma mowy o zachowaniu 100m odległości od granic zabudowy, więc latać można tylko modelami ważącymi nie więcej niż 600g, na przykład Sparkiem.

Smolec - wieża

Smolec – wieża

Smolec - na tle miasteczka

Smolec – na tle miasteczka

Warto na końcu dodać, że smolecki zamek zdecydowanie nie nadaje się na rodzinną wyprawę – teren jest ogrodzony, obok znajdują się budynki mieszkalne, osiedla i zakład pracy, nie ma tam za bardzo jak się przejść ani nawet zatrzymać, żeby coś przekąsić. Obiekt polecam więc raczej koneserom dolnośląskich zabytków – to naprawdę musiało być kiedyś piękne miejsce. Z uwagi na fakt, że zaraz obok zamku mieszkają ludzie, tym bardziej przypominam: latajcie bezpiecznie i odpowiedzialnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.