Zamek Księcia Henryka

Myślę, że niełatwo będzie znaleźć na Dolnym Śląsku miejsce z lepszym widokiem na Karkonosze niż to. Z Zamku Księcia Henryka rozpościera się widok praktycznie na całą polską część Karkonoszy.

Zamek Księcia Henryka – od strony Karkonoszy

Zamek Księcia Henryka jest chyba najmłodszym obiektem ze wszystkich do tej pory opisanych na naszych stronach, ponieważ został on wybudowany zaledwie w 1841 roku. Jego kompletna historia sięga jednak kilka dekad wcześniej, gdy w 1806 roku na polecenie Heinricha XXXVIII hrabiego von Reuss, będącego wówczas właścicielem majątku w Staniszowie rozpoczęto porządkowanie okolicznego terenu pod park oraz utworzono na górze Grodnej punkt widokowy. Miejsce to w 1816 roku odwiedziła księżna Izabela Czartoryska, opisując je w swoim pamiętniku „Dyliżansem przez Śląsk”.

Zamek Księcia Henryka – z góry

Jesienią 1817 roku powstały fundamenty pawilonu oraz wieża widokowa, ale dopiero w 1841 roku kolejny właściciel dóbr, książę Heinrich XII wystawił na szczycie pawilon myśliwski z „salą rycerską”; budynek ten imitował ruinę średniowiecznej warowni, a przez fundatora został nazwany Heinrichsburg, czyli właśnie „Zamek Henryka”.

Warto wspomnieć, że historia bytności ludzi w okolicy góry Grodnej sięga znacznie dalej niż tylko do XIX wieku – prowadzone w latach 80. XX wieku badania archeologiczne w najbliższym sąsiedztwie zamku doprowadziły do odkrycia kilkunastu ułamków naczyń z przełomu XIII/XIV wieku oraz z XV wieku. Autorzy badań postawili tezę, że w późnym średniowieczu mogła w tym miejscu istnieć jakaś forma osadnictwa.

Zamek Księcia Henryka – na szczycie wzniesienia

Zamek Księcia Henryka otrzymał status „Pomnika Historii” (tytuł ten nadawany jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej). Obecnie znajduje się on w rękach prywatnych i jest remontowany; za symboliczną opłatą właściciel umożliwia wejście na wieżę widokową i podziwianie panoramy Karkonoszy oraz rozlewającego się nieco bardziej na północ zbiornika Sosnówka, zaś opłaty przeznaczone są właśnie na remont obiektu. Od maja do października można zwiedzić go w godzinach od 10:00 do 17:00, natomiast w pozostałym okresie roku – po wcześniejszym umówieniu.

Zamek Księcia Henryka – panorama okolic

Do zamku dotarłem niebieskim szlakiem wiodącym ze wsi Marczyce (opisanym poniżej), ale szczerze mówiąc, raczej odradzam tę trasę. Jest ona dosyć stroma z wymagającym podejściem na samym końcu, szlak nie jest w najlepszym stanie, momentami trzeba przedzierać się przez leśną gęstwinę. Znacznie łatwiej będzie dostać się do zamku ze Staniszowa; wprawdzie trasa jest dłuższa, ale prowadzi przez łagodniejszą stromiznę i na szczyt powinno udać się wjechać nawet rowerem.

Miejsce do latania jest dosyć wdzięczne – przy czym przelot raczej w stronę Sosnówki, czyli Karkonoszy, bo w drugą stronę widoczność ograniczy las rosnący na Grodnej. Jednak widok w stronę Karkonoszy zdecydowanie jest wart takiego przelotu. Jeżeli nie będziecie mieli okazji takiego wykonać, poniżej zamieszczam zdjęcie – i, jak zawsze, pamiętajcie: latajcie bezpiecznie i odpowiedzialnie!

Panorama Karkonoszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.