Kiedy zagłębialiśmy się w historię odwiedzonych przez nas zamków, cały czas na kartach historii przewijała się postać księcia Bolka II Małego – ostatniego niezależnego księcia piastowskiego na Śląsku. Nie mogło nas zatem zabraknąć w zamku, który ze względu na swój potencjał obronny stał się skarbcem nie tylko Bolka II, ale pełnił swą funkcję, jak twierdzą historycy, przez około 100 lat.
Średniowieczny zamek w Bolkowie, bo oczywiście o nim mowa, został wybudowany w I połowie XIII wieku prawdopodobnie z inicjatywy księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zw. Łysym, a później rozbudowany w latach 1277–93 przez jego drugiego syna Bolka I Surowego. Początkowo warownia określana była terminem Hain (Gaj), zmienionym prawdopodobnie na cześć swego ojca przez Bernarda Świdnickiego w roku 1312. W okresie między 1301 a 1368 za rządów Bernarda i jego syna Bolka II Małego miała miejsce kolejna rozbudowa, podczas której zwiększono przestrzeń mieszkalną i zmodernizowano umocnienia bramy.
Książę Bolko II nie miał własnych dzieci, dlatego po zaadoptowaniu swojej bratanicy Anny, uczynił ją dziedziczką nie tylko zamku w Bolkowie ale i całego księstwa. 27 maja 1353 r. Anna wyszła za mąż za cesarza i króla Czech Karola IV, a 3 lipca Bolko II zapisał małżonkom wszystkie swoje posiadłości. Jedynym warunkiem Bolka było to, by do swojej śmierci mógł nimi władać, tak samo jak jego żona księżna Agnieszka Habsburska. W 1392 r. po śmierci Agnieszki zamek przeszedł więc na własność królów czeskich, a w ręce Polski wrócił dopiero po II Wojnie Światowej.
Losy księcia Bolka II można obecnie podglądać w serialu „Korona królów”, gdzie książę regularnie przypomina swemu wujowi Kazimierzowi III Wielkiemu, o jego obowiązkach związanych z odzyskaniem Śląska.
Już za czasów Piastów zamek stanowił swoistą twierdzę, ponieważ nigdy nie został zdobyty. Dwukrotnie nie udało się go zdobyć królowi czeskiemu – Janowi Luksemburskiemu: w 1331, w czasie kiedy spieszył na pomoc krzyżakom w wojnie z królem Władysławem Łokietkiem oraz w 1345 r. – gdy starał się zbrojnie podporządkować sobie księstwo świdnicko-jaworskie. W 1444 miasto zostało spalone przez husytów, jednak sam zamek nie został przez nich zdobyty.
Dopiero w roku 1463 zamek udało się zdobyć przez króla czeskiego, Jerzego z Podiebradu. On to właśnie osadził w Bolkowie burgrabiego Hansa von Tschirn, który zasłynął z zuchwałych rozbojów i grabieży. W roku 1468 burgrabia został pojmany przez uzbrojonych mieszczan Wrocławia i Świdnicy, a rok później publicznie powieszony. Od tego czasu Bolków trafił pod zwierzchnictwo władcy węgierskiego Macieja Korwina. W 1493 roku po sześciotygodniowym oblężeniu, Bolków znów został zdobyty, tym razem przez księcia cieszyńskiego Kazimierza, który oddał go swemu zwierzchnikowi, królowi Czech Władysławowi Jagiellończykowi. Z rąk czeskich zamek trafia do Fabiana von Tschirna drogą sprzedaży.
W 1506 roku zamek trafił w dożywotnie posiadanie do biskupa wrocławskiego Jakoba von Salza, który zobowiązał się do jego rozbudowy. Prace były realizowane przez Jakobowa Parr, budowniczego lombardii, który kontynuował później swą architektoniczną działalność na Śląsku.
Zamek otaczono pierścieniem niższych murów obronnych z otworami na strzelnice, przystosowując go do obrony artyleryjskiej. Budynki mieszkalne zyskały renesansowe krużganki i zwieńczenia w formie jaskółczych ogonów i półkoli. W 1596 roku prace zakończono – zespół o powierzchni 7000 m2, uczynił zamek w Bolkowie jednym z najbardziej obronnych na Śląsku. Po śmierci biskupa w 1543 roku (który nie doczekał zwieńczenia prac) zamek odziedziczyła jego rodzina, która w 1570 sprzedała go Matthiasowi von Logau. Zamek następnie w roku 1599 trafił w ręke Jakoba von Zedlitza z niedalekiej Płoniny. Kilka lat wcześniej zamek nawiedziło trzęsienie ziemi, które na szczęście zamek przetrwał. W 1646 roku w czasie wojny trzydziestoletniej po uszczupleniu załogi zamek został zdobyty przez Szwedów. Podczas walk, w wyniku intensywnego ostrzału artyleryjskiego (oddano wtedy przeszło 1800 strzałów) zamek uległ znacznemu zniszczeniu.
W 1703 roku zamek przeszedł w ręce Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku trafił do skarbu państwa pruskiego, a potem opuszczony popadł w ruinę. W 1885 roku rozpoczęła się częściowa rozbiórka murów na którą zezwoliła rada miasta. W pierwszej połowie XX w rozpoczęto jednak prace zabezpieczające, które wznowiono w 1994 roku i trwają do dnia dzisiejszego.
Obecnie Muzeum Zamek Bolków jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W odrestaurowanym Domu Niewiast znajduje się część wystawiennicza muzeum. Na pierwszym piętrze eksponowana jest wystawa stała pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”, natomiast na parterze prezentowane są wystawy zmienne. Od 1994 roku na Zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które swoimi działaniami przyczynia się do rozwoju i poprawy atrakcyjności Zamku.
Na zamku – z uwagi na bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych – lataliśmy tylko Sparkiem, który choć dawał się precyzyjnie sterować, to jednak zgłaszał problemy z przekazywaniem obrazu. Dlatego też zdjęć jest niewiele i niedalekich – przedłożyliśmy bezpieczeństwo lotu nad efektowność zdjęć. Pamiętajcie więc: latajcie bezpiecznie i odpowiedzialnie!
Kiedy byliście? Chyba nie w maju?
Bo my byliśmy na zamku Bolków 1ego maja i śniegu dawno nie było…. 😉
No tak byliśmy chyba w marcu, ale mi pisanie nie idzie tak łatwo jak Wojtkowi;-) wiec zdjęcia troche przeterminowane 😉